Year Name Department Appointment Type
2016 Helen Wilhelm World Languages and Cultures Classified Staff
  Mark Hornabrook Student Health Services Professional Faculty
2015 Steven Smith Radiation Center Classified staff
  Kimberly McKague EOARC - Union Experiment Station Professional Faculty
2014 Manfred Dittrich            Civil & Construction Engineering            Classified Staff
  Fred Jones Ship Operations, CEOAS Professional Faculty
2013 Blaine Baker Botany & Plant Pathology Classified Staff
  Rosemary Weidman Linn County Extension Service Professional Faculty
2012 Kelley Kendall Student Health Services Classified Staff
  Chris Sullivan Center for Genome Research & Biocomputing Professional Faculty
2011 Rob Chitwood Fisheries & Wildlife Classified Staff
  Carrie Giese Student Health Services  Professional Faculty
2010 Linda Renslow Lane County Extension Service Classified Staff
  Dianne Simpson Botany & Plant Pathology Professional Faculty
2009 Sue Hall Business Affairs Classified Staff
  Michelle Eck School of Mechanical, Industrial, & Manufacturing Engineering Professional Faculty
2008 Philip Rogers Hermiston Agricultural Research Center Classified Staff
  Elizabeth Etheringerton Forest Ecosystems & Society Professional Faculty
2007 Pam Scharf Polk County Extension  Classified Staff
  Cindy Empey University Housing & Dining Services Professional Faculty
2006 Cathy McBride Sea Grant Extension Classified Staff
  Joseph Luker University Housing & Dining Services Professional Faculty
2005 Rosa Hill Center for Genome Research Classified Staff
  Dan Larson University Housing & Dining Services Professional Faculty
2004 Lamont Saunders Malheur Experiment Station Classified Staff
  Paula Minear E-Campus Professional Faculty
2003 Trudy Powell Biology Classified Staff
  Gigi Bruce Office of Provost/Executive VP Professional Faculty
2002 Carolyn Dingus Rangeland Resources Classified Staff
  Bill Oye University Housing & Dining Services Professional Faculty
2001 Donna Nelson Tillamook County Extension Service Classified Staff
  Susan Ellinwood College of Engineering Professional Faculty
2000 Joan Bird Sherman County Extension Service Classified Staff
1999 Ginny Domka History Classified Staff
  Patsy Hendricks Business Services Classified Staff
1998 Susan J. Brown Student Health Services Classified Staff
  John Doll Facilities Services Classified Staff
1997 Steve Billings Facilities Services  Classified Staff
  Dave Garcia Property Management Professional Faculty
1996 Jim Ervin Greenhouse Operations Classified Staff
  Timothy Taylor Physics Professional Faculty
1995 Joe Majeski Facilities Services Classified Staff
  Sandie Franklin Printing & Mailing Services Professional Faculty
1994 Patricia Patterson Lane County Extension Service Classified Staff
  Linda Rowe Civil & Construction Engineering Professional Faculty
1993 Barbara Rossbacher Agricultural Experiment Station/Crop & Soil Science Classified Staff
  Leanna Ott International Education Professional Faculty
1992 Lois de Geus Human Resources Professional Faculty
1991 Judith Maule Food Science & Technology Professional Faculty
  Parker Henchman Hatfield Marine Science Center Professional Faculty
1990 Pamela Rogers Hatfield Marine Science Center Professional Faculty
1989 Kathleen (Treena) Martin Liberal Arts Dean’s Office Classified Staff
  John Bell Forest Resources Professional Faculty